Žindymui draugiškos ligoninės rinkimai. Istorija

Submitted by rima on Fri, 09/29/2017 - 18:26

Žindymui draugiškos ligoninės rinkimų iniciatyva kilo iš mamų susirūpinimo žindymo situacija Lietuvoje ir ypatingai Lietuvos ligoninėse.

Žindymas prasideda ligoninėse, kadangi čia gimdo dauguma Lietuvos mamų, ir tai, kas vyksta ligoninėse su mamomis ir kūdikiais yra labai svarbu sėkmingai žindymo pradžiai.

Pasaulio sveikatos organizacija nuo 1991 m. yra paskelbusi Naujagimiui palankios ligoninės iniciatyvą, kuri Lietuvoje jau įgyvendinama 25 metus. Tačiau įgyvendinimas vis dar vangus, nes tiek pasiruošimui tapti Naujagimiui palankia ligonine, tiek pats vertinimas kainuoja, Sveikatos apsaugos ministerija nuolatos stokoja lėšų, o ir iš pačių medikų tenka išgirsti, kad Naujagimiui palankioje ligoninėje reikia dirbti daugiau, nei paprastoje ligoninėje, o atlyginimo niekas nepadidina. 

Taip pat stebimas reiškinys, kad ligoninei tapus Naujagimiui palankia ligonine žindymo palaikymo ir skatinimo praktikos joje gerokai suprastėja. Kodėl taip nutinka būtų atskiro tyrimo reikalaujantis darbas. Tačiau faktas tas, kad mamos iki kito ligoninės vertinimo gauna vis prastesnę žindymo priežiūrą. Šiuo metu galiojantys teisės aktai numato, kad ligoninės turi būti vertinamos kas du ar tris metus. Tačiau atrodo, kad tai yra per retai.

Todėl jau keletą metų iš mamų kilusi iniciatyva, pavadinta Naujagimiui draugiškiausios ligoninės rinkimais, buvo apklausti kuo daugiau įvairiose ligoninėse gimdžiusių mamų, išanalizuoti jų atsakymus ir išrinkti žindymui draugiškiausias ligonines bei jas pasveikinti ir taip pat atkreipti dėmesį į problemas, kurios iškyla analizuojant mamų patirtis. 

2010 metais naujagimiui draugiškiausi, mamų nuomone, buvo Kauno krikščioniškieji gimdymo namai.

2011 metais gimdžiusios mamos balsus atidavė Kauno medicinos universiteto klinikoms.

2012 metais mamos vėl patvirtino, kad Kauno krikščioniškieji gimdymo namai yra žindymui draugiškiausia ligoninė.

Po kelių metų pertraukos ši iniciatyva sugrįžta "Žindymui draugiškos ligoninės" rinkimais 

Šiuo metu kviečiame mamas, gimdžiusias bet kurioje Lietuvos ligoninėje 2017 metais užpildyti anketą "Žindymui draugiškiausios ligoninės rinkimai 2017" ir tokiu būdu padėti mums išrinkti ligonines, kurios išlieka žindymui draugiškiausios turėdamos ar neturėdamos Naujagimiui palankios ligoninės vardą

Atsakymuose išryškėjusiomis geromis tendencijomis pasidžiaugsime, žindymui draugiškiausias ligoninėms padėkosime, o į prastas tendencijas sieksime atkreipti ligoninių personalo, Sveikatos apsaugos ministerijos ir visuomenės dėmesį, kad vyktų teigiami pokyčiai.

Rima Kurtinaitienė,

iniciatyvos "Žindymui draugiška" koordinatorė